Misja

O nas

Nasza fundacja to organizacja rodzinna. Zależy nam na tym, aby miejsce znane z filmu „Sami Swoi” zachowało swój oryginalny charakter i było otwarte dla ludzi. Potrzebujemy jednak wsparcia, aby móc w odpowiedni sposób zadbać o dom Kargula i mieć możliwość opowiadania historii lokalnej społeczności szerszemu gronu odbiorców.

Opieka nad obiektem w Dobrzykowicach

Podstawowym celem Fundacji Sami Swoi jest opieka nad obiektem w Dobrzykowicach, przy ulicy Szkolnej 18. To właśnie tutaj były kręcone zdjęcia do trylogii Sylwestra Chęcińskiego z udziałem słynnego Kargula i Pawlaka. Do domu z „Samych Swoich” przybywają prawdziwe pielgrzymki zainteresowanych filmem osób. Chcielibyśmy zaoferować im coś więcej niż tylko wejście na podwórko.

W naszych planach mamy między innymi stworzenie izby pamięci o „Samych Swoich” w pomieszczeniach gospodarczych. Umieścimy tam archiwalne zdjęcia, a także dokumenty i eksponaty związane z filmem. Zwiedzającym chcemy również zaproponować oprowadzanie po obiekcie, podczas którego usłyszą wiele ciekawostek i historii związanych z filmem i lokalizacją.

Trzy obszary działania fundacji

W dłuższej perspektywie Fundacja Sami Swoi chce skupić się na trzech podstawowych kwestiach:

1. Zachować ojcowiznę – gospodarstwo, w którym mieszkają nasi rodzice (filmowy dom Kargula) zaczyna powoli podupadać i potrzeba wiele czasu, pracy i pieniędzy, aby zadbać o jego oryginalny wygląd, charakter i klimat.

2. Dbać o miejsce ważne dla kinematografii – trylogia Sylwestra Chęcińskiego to dla wielu miłośników kina „klasyka”. Uważamy, że warto w odpowiedni sposób zadbać o lokalizację i eksponaty związane z planem „Samych Swoich”.

3. Opowiadać i popularyzować historię naszej lokalnej społeczności – nasza działalnością planujemy przybliżać nie tylko historię Kargula i Pawlaka, ale także naszej rodziny i lokalnej społeczności.

Więcej na temat naszych planów przeczytacie w statucie naszej fundacji.